Canon PowerShot G1 X Mark II
MPN: 9167B012 | EAN: 8714574615967 | Model: PowerShot G1 X Mark II
Compact cameras keeps things simple and is a good companion while capturing memories.
Simple shots - As a photography noob, this Canon PowerShot G1 X Mark II camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the PowerShot G1 X Mark II is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 31 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Canon device is a very good option!
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The PowerShot G1 X Mark II is very accessible which makes it suitable for this.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon PowerShot G1 X Mark II is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (18.7 x 14 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Canon PowerShot G1 X Mark II makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the PowerShot G1 X Mark II for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Canon , you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Canon is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the PowerShot G1 X Mark II is a breeze.
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 18.7 x 14 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Canon PowerShot G1 X Mark II has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the PowerShot G1 X Mark II fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2.0-3.9 |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| On Screen Display (OSD) Languages | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HEB, HUN, IND, ITA, JPN, KOR, NOR, POL, POR, RUM, RUS, SWE, THA, TUR, UKR, VIE |
| Orientation Sensor | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Zoom (max) | 10 x |
| Scene Modes | Portrait, Smart Shutter (Smile, Wink Self-Timer, FaceSelf-Timer), Star (Star Nightscape, Star Trails, Star Portrait, Star Time-Lapse Movie |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Shooting Modes | Smart Auto (58 scenes detected), Program AE, Shutter priority AE, Aperture priority AE, Manual, Custom 1, Custom 2, Hybrid Auto, Auto, Creative Shot, SCN, Creative Filters, Movie |
| White Balance | Auto, Cloudy, Custom 1, Custom 2, Daylight, Flash, Fluorescent, Fluorescent H, Multi-Area White Balance, Shade, Tungsten, Underwater |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Exposure Compensation | Yes |
| Flash Exposure Correction | ±2EV (1/3 EV step) |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Flash on, Manual, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Flash Range (tele) | 0.5 - 3.5 m |
| Flash Range (wide) | 0.5 - 6.8 m |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Assist Beam | Yes |
| Auto Focus (AF) Lock | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 31 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | Continuous Auto Focus, Servo Auto Focus, Single Auto Focus |
| Closest Focusing Distance | 0.05 m |
| Face Detection | Yes |
| Focus | TTL |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 5 |
| Macro Focusing Range | 5 - 50 m |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| Auto Exposure (AE) Lock | Yes |
| ISO Sensitivity | 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 12800 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, C1, C2, Creative Filters, Creative Shot, Custom, Hybrid Auto, Manual, Movie, Program, SCN, Scene Modes, Shutter Priority |
| Light Metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 60 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 60 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 30 fps |
| Supported Aspect Ratios | 3:2, 4:3 |
| Video Formats Supported | AVC, MPEG2, MPEG4-ASP |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC LC |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Combined Zoom | 20 x |
| Digital Zoom | 4 x |
| Extra/Smart Zoom | 10 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 24 - 120 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 12.5 - 62.5 mm |
| Lens Structure (elements/groups) | 14/11 |
| Maximum Aperture Number | 3.9 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 120 mm |
| Minimum Aperture Number | 2 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 24 mm |
| Optical Zoom | 5 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Aspect Ratio | 3:2 |
| Display Diagonal | 3 |
| Display Diagonal (metric) | 7.5 cm |
| Display Resolution (numeric) | 1040000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1.5 |
| Image Sensor Size (W X H) | 18.7 x 14 mm |
| Megapixel | 12.8 MP |
| Total Megapixels | 13.1 MP |
| Technical Details | |
| Image Processor | DIGIC 6 |
| Self-timer | Yes |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 300 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | NB-12L |
| Power Source Type | Battery |
| Video Recording Time | 300 |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 74 mm |
| Height | 66.2 mm |
| Weight | 558 g |
| Width | 116.3 mm |
| System Requirements | |
| Mac Operating Systems Supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Windows Operating Systems Supported | Y |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 4352 x 2904 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 4352 x 29043072 x 20482048 x 1368640 x 4244160 x 31203072 x 23042048 x 1536640 x 4804352 x 2248 3072 x 17281920 x 1080640 x 3603120 x 31202304 x 23041536 x 1536480 x 4802496 x 31201840 x 23041232 x 1536384 x 480 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 10 - 90 % |