Canon XC10, XA
MPN: 0565C003AA | EAN: 4549392040516 | Model: XC10, XA
As a dedicated device for video, the Camcorder is a very good option that can cater for a wide variety recording needs.
Simple shots - As a photography noob, this Canon XC10, XA camera would suit you adequately.
Simple clips - As a videography noob, this Canon XC10, XA video camera should be sufficient for your needs.
.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon XC10, XA is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (13.20 x 8.80 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Canon's in-built intervalometer
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Canon XC10, XA makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the XC10, XA.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the XC10, XA for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Canon, you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the XC10, XA is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 13.20 x 8.80 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Canon has got this capability making it a suitable option for your needs.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camcorder Type | Handheld camcorder |
| Camera Type | Camcorder |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 2.8-5.6 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Minimum Illumination | 0.05 lx |
| Scene Modes | Portrait, Sports, Night Scene, Snow, Beach, Sunset, Low Light, Spotlight, Fireworks |
| White Balance | Auto, Cloudy, Daylight, Fluorescent, Fluorescent H, Shade, Tungsten |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 50 |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 160, 320, 640, 1250, 2500, 5000, 10000, 20000 |
| ISO Sensitivity (max) | 20000 |
| ISO Sensitivity (min) | 160 |
| Light Exposure Modes | AUTO, Programmed AE (P), Shutter-priority AE (Tv), Aperture-priority (Av), SCN |
| Light Metering | Evaluative, Centre-weighted, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/2 - 1/2000 s |
| Continuous Shooting Mode | 1/2 - 1/2000 |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Shutter Speed (photo) | 1/2 - 1/2000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/2 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | Memory Card, Micro SD |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Supported Video Modes | 1080p, 2160p, 720p |
| Video Formats Supported | AVC/H.264, MPEG-4, XF-AVC |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 720 x 576, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| PCM Digital Audio | 16-bit/48 kHz |
| Lens System | |
| Filter Size | 58 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 27.3 - 273 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 8.9 - 89 mm |
| Maximum Aperture Number | 2.8 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 273 mm |
| Minimum Aperture Number | 5.6 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 27.3 mm |
| Number Of Diaphragm Blades | 8 |
| Optical Zoom | 10 x |
| Storage | |
| Camcorder Tape Type | N |
| Compatible Memory Cards | CFast 2.0, CFast, SD, SDHC, SDXC |
| Disc Types Supported | N |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Aspect Ratio | 3:2 |
| Display Diagonal | 3 |
| Display Resolution (numeric) | 1030000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Optical Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Optical |
| Sensor | |
| Effective Megapixels (movie) | 8.29 MP |
| Image Sensor Size | 1 |
| Image Sensor Size (W X H) | 13.20 x 8.80 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 13.36 MP |
| Technical Details | |
| Image Stabilizer Type | Hybrid |
| Remotely Operated | Yes |
| Other Features | |
| Effective Megapixels (image) | 12 MP |
| Interval Recording | 1 |
| Pre-record | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB 2.0 (Mini USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Connector | Mini-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1865 mAh |
| Battery Type | LP-E6N |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | HDMI, USB |
| Handheld Remote Control | Yes |
| Lens Hood | Yes |
| Shoulder Strap | Yes |
| Warranty Card | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 102 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 930 g |
| Width | 125 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 4000 x 3000 pixels |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |