Kodak PixPro SP360 Yellow
MPN: SP360-YL5 | EAN: 0819900011319 | Model: PixPro SP360
Simple shots - As a photography noob, this Kodak PixPro SP360 camera would suit you adequately.
Simple clips - As a videography noob, this Kodak PixPro SP360 video camera should be sufficient for your needs.
Streaming video live is a great way to share your experiences and this camera from Kodak provides a couple of connectivity options to help you with this.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Kodak PixPro SP360 is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (25.4 x 2.33 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
Nonstop Activity - capture you exploits in vivid colour without worrying too much about this camera handling tough environments. It comes with the usual impact protections ensuring you remain free to focus on the action.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Kodak's in-built intervalometer
Low light recording can be tricky, however this camera has got what it takes to help you through that. This is because its minimum aperture number combined with it's maximum ISO sensitivity can produce crispy images with minimal noise.
Because you are keen to show the action from your perspective, the build and form factor of the PixPro SP360 is a good fit your needs.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Kodak PixPro SP360 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Kodak PixPro SP360 comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
Whether its for living or non-living things, using the Kodak PixPro SP360 for aquatic photos is a treat.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Kodak is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
With the Kodak PixPro SP360, you can rest easy while out and about in the rain because this model comes fully water resistant.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
While out and about taking photos or recording video, you may encounter quite a bit of dust. This could come from various sources such as a construction site or just the natural environment in your location. Being certified as dust-proof, the PixPro SP360 is a great companion to have in these situations.
It's an eye-catching package with a bright and refreshing look about it. It could even play the role of an accessory to compliment a specific sense of style.
Fed up with the black and grey devices that dominate the laptop market? The bold colours and exciting design of the PixPro SP360 offer a very funky alternative.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Dustproof | Yes |
| Freezeproof | Yes |
| Freezeproof Up To | -10 °C |
| International Protection (IP) Code | 5 |
| Product Colour | Black, Yellow |
| Rainproof | Yes |
| Splash Proof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Camera | |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity (max) | 800 |
| Shutter | |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC |
| Live stream capable | 1 |
| Maximum Video Resolution | 2073600 pixels |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC |
| Audio System | Stereo |
| Built-in Microphone | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 25.4 x 2.33 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Interval Recording | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 103 g |