Polaroid iE090 Blue
MPN: IE090-BLU | EAN: 0681066880289 | Model: iE090
As someone who just simply wants to point and shoot, this product just works.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Polaroid device works!
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Polaroid iE090 will satisfy your needs..
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Polaroid iE090 is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos.
Rough and Tumble - It's rugged and built for the outdoors. As such you won't have to worry about getting splash of water on it nor if it gets the odd bump now and then.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Polaroid iE090 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Polaroid iE090 comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Polaroid is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the iE090 is a breeze.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Polaroid is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
During wet weather, not all cameras can cope with the odd splash or two. Fortunately, this device from Polaroid is sufficiently resistant to water to protect it from rain and drizzles.
It's an eye-catching package with a bright and refreshing look about it. It could even play the role of an accessory to compliment a specific sense of style.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Freezeproof | Yes |
| Freezeproof Up To | 10 °C |
| Product Colour | Black, Blue |
| Rainproof | Yes |
| Splash Proof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Waterproof Up To | 3 m |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 2.8 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| White Balance | Automatic, Presets |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Focusing | |
| Macro Focusing Range | 5-7 m |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | Auto, 100, 200, 400, 800 |
| ISO Sensitivity (max) | 800 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ±2 EV range, in 1/3 EV |
| Light Exposure Modes | Automatic, Program |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 4.1 - 1/4000 s |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 4.1 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Micro SD, Micro SDHC |
| Video Formats Supported | AVI |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 320 x 240, 640 x 480, 1280 x 720 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | WAV |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| Lens System | |
| Digital Zoom | 4 x |
| Fixed Focal Length | 5.8 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 2.7 " |
| Second Display | Yes |
| Second Display Diagonal | 1.8 " |
| Sensor | |
| Megapixel | 18 MP |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Power Source Type | Battery |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 28 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 130 g |
| Width | 105 mm |
| Memory | |
| Memory Slots | 1 |