Sony Cyber-shot DSC-W800 Silver
MPN: DSCW800/S | EAN: 4905524978698 | Model: Cyber-shot DSC-W800
Compact cameras keeps things simple and is a good companion while capturing memories.
Simple shots - As a photography noob, this Sony Cyber-shot DSC-W800 camera would suit you adequately.
Simple clips - As a videography noob, this Sony Cyber-shot DSC-W800 video camera should be sufficient for your needs.
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Cyber-shot DSC-W800 is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (6.17 x 4.55 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Sony Cyber-shot DSC-W800 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
Whether it's golf or tennis and everything in-between, the Tracking Focus capability in this camera allows you maintain your subject as the centre of attention even while in motion. It's Continuous Shooting Mode also helps take multiple shots in a couple of seconds allowing you assess a set of options you can pick from.
Whether its for living or non-living things, using the Sony Cyber-shot DSC-W800 for aquatic photos is a treat.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 6.17 x 4.55 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Sony Cyber-shot DSC-W800 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the Cyber-shot DSC-W800 fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Product Colour | Silver |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 3.2-6.4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | High Sensitivity, Night Scene, Night Portrait, Landscape, Portrait, Beach, Snow, Gourmet, Pet Mode |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Intelligent Auto, Panorama, Program Auto, Easy Shooting, Picture Effect, Scene Selection, Steady Shot, Party |
| White Balance | Auto, Daylight, Cloudy, Fluor.: White Balance 1 / 2 / 3, Incandescent, Flash |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focusing (AF) Modes | Centre weighted Auto Focus, Face tracking, Multi Point Auto Focus, Tracking Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | Auto, 100, 3200 |
| ISO Sensitivity (max) | 3200 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Auto |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Multi, Spot |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 2 - 1/1500 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/1500 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 2 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Memory Stick™ Duo, Memory Stick PRO Duo™, Memory Stick PRO Duo™(high speed), Memory Stick PRO HG Duo™, Memory Stick XC-HG Duo™, Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (Mark2), SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory Card, microSD Memory Ca |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 30 fps |
| Supported Aspect Ratios | 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVI |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 320 x 240, 640 x 480, 1280 x 720 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Built-in Microphone | Yes |
| Lens System | |
| Digital Zoom | 40 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 26 - 130 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) (photo Mode) | 26 - 130 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 4.6 - 23 mm |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 130 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.2 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 26 mm |
| Optical Zoom | 5 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, MS XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Internal Memory | 29 |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 2.7 " |
| Display Resolution (numeric) | 230400 pixels |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 6.17 x 4.55 mm |
| Megapixel | 20.1 MP |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| SteadyShot | 1 |
| Ports & Interfaces | |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 200 shots |
| Battery Type | NP-BN |
| Power Source Type | Battery |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 20.8 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 109 g |
| Weight (including Battery) | 125 g |
| Width | 96.8 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5152 x 3864 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 5152 x 38643648 x 27362592 x 19445152 x 28961920 x 1080 |