Sony HXR-NX100
MPN: HXR-NX100 | EAN: 4548736019997 | Model: HXR-NX100
The Camcorder is purpose-built for long video recording sessions to capture your memories and special occasions.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Sony device works!
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Sony HXR-NX100 will satisfy your needs..
.
The Sony HXR-NX100, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities. Also, the presence of its built-in Image stabilizer does help with making your clips look smooth and steady.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony HXR-NX100 is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (13.2 x 8.8 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image.
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the HXR-NX100 is an easy recommendation for this.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Sony HXR-NX100 comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
Whether its for living or non-living things, using the Sony HXR-NX100 for aquatic photos is a treat.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Sony has got this capability making it a suitable option for your needs.
This device showcases a refined taste in mobile devices due to clean lines and a premium look.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the HXR-NX100 fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camcorder Type | Shoulder camcorder |
| Camera Type | Camcorder |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 2.8-4.5 |
| Minimum Illumination | 1.7 lx |
| White Balance | Auto, Indoor, Outdoor |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Normal Focusing Range | 0.01 - ∞/1 - ∞ m |
| Light Exposure | |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/6 - 1/10000 s |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/10000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/6 s |
| Video | |
| Analog Signal Format System | NTSC, PAL |
| Bitrate At Maximum Video Resolution | 50 Mbit/s |
| Camcorder Media Type | Memory Stick Pro Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Speakers | 1 |
| Supported Video Modes | 720p, 1080p |
| Video Formats Supported | AVC, H.264, MPEG4, XAVC-I |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 720 x 480, 720 x 576, 1280 x 720, 1440 x 1080, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5, 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| XLR In | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 62 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 29 - 426 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 9.3 - 111.6 mm |
| Maximum Aperture Number | 4.5 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 426 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 29 mm |
| Optical Zoom | 12 x |
| Storage | |
| Camcorder Tape Type | N |
| Compatible Memory Cards | MS PRO Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Disc Types Supported | N |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3.5 |
| Display Resolution (numeric) | 1560000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Resolution | 1560000 pixels |
| Viewfinder Screen Size | 0.24 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1 |
| Image Sensor Size (W X H) | 13.2 x 8.8 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 14.2 MP |
| Technical Details | |
| Remotely Operated | Yes |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| Composite Video Out | 1 |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI Connector Type | A |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB 2.0 Type-A Ports Quantity | 1 |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (max) | 7.42 h |
| Battery Technology | Lithium |
| Battery Type | NP-F770 |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Hand Strap | Yes |
| Lens Cap Included | Yes |
| Lens Hood | Yes |
| Warranty Card | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 371.3 mm |
| Height | 187.8 mm |
| Weight | 1790 g |
| Width | 171.3 mm |