Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6
MPN: ILCE6000LW.CEC | EAN: 4548736000193 | Model: ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6
Selecting the Mirror-less Camera, is a great boon to you photography gear. It has what it takes to produce great shots as beginner or professional grade photos as a seasoned photographer.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Sony device works!
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 179 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Simple clips - As a videography noob, this Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 video camera should be sufficient for your needs.
.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
The Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 is a great companion to have.
Shooting your next scene - This camera has a sensor size of 23.5 x 15.6 mm mm which plays a large roles in handling various lighting scenarios.
The Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 has a sensor size of 23.5 x 15.6 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 is a really good choice.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 23.5 x 15.6 mm(mm) sensor size, the Sony ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Sony, you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the ILCE-6000L with 16-50 mm f/3.5-5.6 is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 23.5 x 15.6 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Sony is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
It's an eye-catching package with a bright and refreshing look about it. It could even play the role of an accessory to compliment a specific sense of style.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Product Colour | White |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-5.6 |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Modes | Slideshow |
| Scene Modes | Portrait, Sunset, Night portrait, Landscape (scenery) |
| Scene Modes Present | Yes |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temperature, Color Temperature Filter, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Day White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Flash Off, Hi-speed sync |
| Wireless Flash Mode | 1 |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 179 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 25 |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 25600 |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | +/- 5.0EV(1/3 EV, 1/2 EV steps selectable) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Multi-Zone, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Memory Stick PRO HG-Duo, Memory Stick Pro Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 3:2 |
| Video Formats Supported | AVCHD 2.0, MP4, XAVC S |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1440 x 1080, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 24 - 75 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 16 - 50 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Sony E |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 75 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 24 mm |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display Resolution (numeric) | 921.600 pixels |
| Field Of View | 100 % |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4.0 to +3.0 |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.5 x 15.6 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 45.1 mm |
| Height | 66.9 mm |
| Weight | 285 g |
| Width | 120 mm |