Canon EOS M6
MPN: 1724C001 | EAN: 0636983118601 | Model: EOS M6
This camera isn't available in the United Kingdom. Take a look at similar cameras.
Selecting the Mirror-less Camera, is a great boon to you photography gear. It has what it takes to produce great shots as beginner or professional grade photos as a seasoned photographer.
Simple shots - As a photography noob, this Canon EOS M6 camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the EOS M6 is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 49 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Canon device is a very good option!
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon EOS M6 is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (22.3 x 14.9 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Low light recording can be tricky, however this camera has got what it takes to help you through that. This is because its minimum aperture number combined with it's maximum ISO sensitivity can produce crispy images with minimal noise.
In taking those celestial photographs, the image sensor size a key component which measures at 22.3 x 14.9 mm (mm) for this particular camera model. You'll also want to shoot using the RAW file format to maximise the details you capture. Good news is, this camera supports that format!
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the EOS M6 is an easy recommendation for this.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the EOS M6 for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Whether its for living or non-living things, using the Canon EOS M6 for aquatic photos is a treat.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the EOS M6 is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 22.3 x 14.9 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Canon has got this capability making it a suitable option for your needs. In addition, this model has the ability to select what parts of your frame you would like to focus on before you take the shot.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
Boasting clean lines and premium looks, the EOS M6 showcases your refined taste in mobile cameras. Guaranteed to make your friends green with envy.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Portrait, Self-portrait, Sports, Landscape |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Aperture priority, Auto, Manual, Movie, Program, Shutter priority |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 49 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | -3 to +3 EV (1/3 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | MP4/H.264 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC-LC, MPEG-4 |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Canon EF-M |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 22.3 x 14.9 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 44.5 mm |
| Height | 68 mm |
| Weight | 343 g |
| Width | 112 mm |