The Mirror-less Camera is a very good option for taking those shots with a professional flair. The ability to change lenses and tweak a variety of photo settings can be quite powerful.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Fujifilm device works!
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 91 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Fujifilm device is a very good option!
.
For those special occasions, this Fujifilm camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 23.5 x 15.6 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
High definition entertainment - While shooting a variety of scenes for your next release, this camera has you covered due to the (23.5 x 15.6 mm mm image sensor it houses.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Fujifilm's in-built intervalometer
The Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens has a sensor size of 23.5 x 15.6 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 23.5 x 15.6 mm(mm) sensor size, the Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Whether its for living or non-living things, using the Fujifilm X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens for aquatic photos is a treat.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Fujifilm has got this capability making it a suitable option for your needs. In addition, this model has the ability to select what parts of your frame you would like to focus on before you take the shot.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
In addition to the wonderful imagery of your photo, its also great to capture the exact location where it was taken. Which is why the geo-tagging capability on this model is really handy as it helps provide all location data you need for each photo taken.
Boasting clean lines and premium looks, the X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens showcases your refined taste in mobile cameras. Guaranteed to make your friends green with envy.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the X-E3 with XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM IOS Lens fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black, Silver |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2.8-4.0 |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Languages Support | Multi |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Modes | Zoom |
| Scene Modes | Close-up (macro), Night, Panorama, Sports |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Shooting Modes | Auto, Manual |
| White Balance | Automatic Scene Recognition, Color Temperature, Custom, Daylight, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Manual, Slow synchronization |
| Shoe Mounting Point Type | Hot |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Lock | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 91 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Face Detection | Yes |
| Focus | TTL |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 30 |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 125, 160, 12800, 25600, 51200 |
| ISO Sensitivity (max) | 51200 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Control | Program AE |
| Light Exposure Correction | ± 5EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | P(Program AE), A(Aperture Priority AE), S(Shutter Speed Priority AE), M(Manual Exposure) |
| Light Metering | Multi, Spot, Average, Center Weighted |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 3600 - 1/32000 s |
| Camera Shutter Type | Electronic, Mechanical |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/32000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 3600 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K Ultra HD |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 59.94 fps |
| Resolution At Capture Speed | 1280x720@24fps, 1280x720@25fps, 1280x720@30fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@24fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVC, H.264, MOV, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 2.5 |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 58 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 27 - 84 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 55 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Fujifilm X |
| Lens Structure (elements/groups) | 14/10 |
| Maximum Aperture Number | 22 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 84 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 27 mm |
| Number Of Diaphragm Blades | 7 |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum Memory Card Size | 256 GB |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 1040000 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4 - 2 |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Magnification | 0.62 x |
| Viewfinder Screen Size | 0.39 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.5 x 15.6 mm |
| Megapixel | 24.3 MP |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Geotagging | Yes |
| Interval Recording | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 2 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 350 shots |
| Battery Life (max) | 1 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Carrying Case | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 42.7 mm |
| Height | 73.9 mm |
| Weight | 287 g |
| Weight (including Battery) | 337 g |
| Width | 121.3 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 6000 x 4000, 6000 x 3376, 4000 x 4000, 4240 x 2832, 4240 x 2384, 2832 x 2832, 3008 x 2000, 3008 x 1688, 2000 x 2000, 2160 x 9600, 9600 x 1440, 2160 x 6400, 6400 x 1440 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 10 - 80 % |