The Mirror-less Camera is a very good option for taking those shots with a professional flair. The ability to change lenses and tweak a variety of photo settings can be quite powerful.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Fujifilm device works!
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the X-T2 Body is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 325 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Fujifilm X-T2 Body will satisfy your needs..
.
For those special occasions, this Fujifilm camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Fujifilm X-T2 Body is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 23.6 x 15.6 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
High definition entertainment - While shooting a variety of scenes for your next release, this camera has you covered due to the (23.6 x 15.6 mm mm image sensor it houses.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Fujifilm's in-built intervalometer
Low light recording can be tricky, however this camera has got what it takes to help you through that. This is because its minimum aperture number combined with it's maximum ISO sensitivity can produce crispy images with minimal noise.
Whether its a simple photo of a star constellation or advanced shot of planet trails, you'll need a camera that supports a RAW file setting and the ability change lens to suit you situation. Fortunately, the Fujifilm X-T2 Body actually has both capabilities.
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the X-T2 Body is a really good choice.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the X-T2 Body for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Fujifilm is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the X-T2 Body is a breeze.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 23.6 x 15.6 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 23.6 x 15.6 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Fujifilm X-T2 Body has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
If you're keen on knowing the location details about each photo you take, (such as the latitude, longitude and elevation) then you covered as the X-T2 Body comes with an in-built GPS that makes this possible.
The X-T2 Body combines style and a clever layout to create a camera that really stands out. Clean lines, high quality materials and a pristine finish ensure that this device will turn heads.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the X-T2 Body is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Operating Temperature (T-T) | -10 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Eye Relief | 23 mm |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi-shot | Yes |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Start-up Time | 3 s |
| White Balance | Automatic Scene Recognition, Color Temperature, Custom, Fine, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Manual, Slow synchronization |
| Flash Sync-speed | 1/250 s |
| Shoe Mounting Point | Yes |
| Shoe Mounting Point Type | Hot |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 325 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | Continuous Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus | TTL |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 200, 12800, 25600, 51200 |
| ISO Sensitivity (max) | 51200 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Control | Program AE |
| Light Exposure Correction | ± 5EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | P(Program AE), A(Aperture Priority AE), S(Shutter Speed Priority AE), M(Manual Exposure) |
| Light Metering | Multi, Spot, Average, Center Weighted |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/32000 s |
| Camera Shutter Type | Electronic, Mechanical |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/32000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K Ultra HD |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution At Capture Speed | 1280x720@24fps, 1280x720@25fps, 1280x720@30fps, 1280x720@50fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@24fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@50fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | H.264, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5, 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Fujifilm X |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum Memory Card Size | 256 GB |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Aspect Ratio | 3:2 |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 1040000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4 to +2 |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Magnification | 0.77 x |
| Viewfinder Screen Size | 0.5 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.6 x 15.6 mm |
| Megapixel | 24 MP |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 24.3 MP |
| Other Features | |
| Geotagging | Yes |
| Interval Recording | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A Ports Quantity | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Port | 2 |
| USB Version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1260 mAh |
| Battery Life (CIPA Standard) | 340 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | NP-W126S |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 49.2 mm |
| Height | 91.8 mm |
| Weight | 457 g |
| Weight (including Battery) | 507 g |
| Width | 132.5 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 pixels |
| Still Image Resolution(s) | L: (3:2) 6000 x 4000 / (16:9) 6000 x 3376 / (1:1) 4000 x 4000M: (3:2) 4240 x 2832 / (16:9) 4240 x 2384 / (1:1) 2832 x 2832S: (3:2) 3008 x 2000 / (16:9) 3008 x 1688 / (1:1) 2000 x 2000 |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 10 - 80 % |