Fujifilm X-T30 (Kit) Black
MPN: 16619841 | EAN: 4547410400243 | Model: X-T30
The Mirror-less Camera is a very good option for taking those shots with a professional flair. The ability to change lenses and tweak a variety of photo settings can be quite powerful.
Simple shots - As a photography noob, this Fujifilm X-T30 camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the X-T30 is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 425 "Auto Focus points" that this camera comes with.
To get your photos to the quality and spec that your high standards require, your camera should provide you with sufficient controls and tools to achieve this. One example is the range of Auto Focusing Modes that is available on the camera and the X-T30 does have a good set of options that caters for photographers with high skill levels.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Fujifilm X-T30 will satisfy your needs..
.
Streaming video live is a great way to share your experiences and this camera from Fujifilm provides a couple of connectivity options to help you with this.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Fujifilm X-T30 is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (23.5 x 15.6 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
High definition entertainment - While shooting a variety of scenes for your next release, this camera has you covered due to the (23.5 x 15.6 mm mm image sensor it houses.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Fujifilm's in-built intervalometer
In taking those celestial photographs, the image sensor size a key component which measures at 23.5 x 15.6 mm (mm) for this particular camera model. You'll also want to shoot using the RAW file format to maximise the details you capture. Good news is, this camera supports that format!
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Fujifilm X-T30 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
Whether it's golf or tennis and everything in-between, the Tracking Focus capability in this camera allows you maintain your subject as the centre of attention even while in motion. It's Continuous Shooting Mode also helps take multiple shots in a couple of seconds allowing you assess a set of options you can pick from.
Whether its for living or non-living things, using the Fujifilm X-T30 for aquatic photos is a treat.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Fujifilm is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the X-T30 is a breeze.
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 23.5 x 15.6 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Fujifilm X-T30 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
This device showcases a refined taste in mobile devices due to clean lines and a premium look.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the X-T30 is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | MILC Body |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black, Silver |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2.8-4 |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi-shot | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Modes | Next, Previous |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| White Balance | Auto, Fine, Fluorescent, Fluorescent L, Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Auto, Manual, Slow synchronization |
| Shoe Mounting Point | Yes |
| Shoe Mounting Point Type | Hot |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 425 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | Centre weighted Auto Focus, Continuous Auto Focus, Multi Point Auto Focus, Single Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus | TTL |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 80, 100, 125, 12800, 25600, 51200 |
| ISO Sensitivity (max) | 51200 |
| ISO Sensitivity (min) | 80 |
| Light Exposure Control | Program AE |
| Light Exposure Correction | ± 5EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light Metering | Centre-weighted, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Type | Electronic, Mechanical |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/32000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 3600 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| HD Type | 4K Ultra HD |
| Live stream capable | 1 |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Resolution At Capture Speed | 1920x1080@120fps, [email protected], 1920x1080@24fps, 1920x1080@25fps, [email protected], 1920x1080@50fps, [email protected], [email protected], 2048x1080@24fps, 2048x1080@25fps, [email protected], 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, [email protected] |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVC, H.264, MOV, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1920 x 1080, 2048 x 1080, 3840 x 2160, 4096 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Audio System | Stereo |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5 mm |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 55 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Fujifilm X |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 84 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 27 mm |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum Memory Card Size | 512 GB |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 1040000 pixels |
| Field Of View | 100 % |
| Live View | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Magnification | 0.62 x |
| Viewfinder Resolution | 2360000 pixels |
| Viewfinder Screen Size | 0.39 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.5 x 15.6 mm |
| Megapixel | 26.1 MP |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Interval Recording | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | Micro |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C Ports Quantity | 1 |
| USB Connector | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| Battery | |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | NP-W126S |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Carrying Case | Yes |
| Hand Strap | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 46.8 mm |
| Height | 82.8 mm |
| Weight | 333 g |
| Weight (including Battery) | 383 g |
| Width | 118.4 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 6240 x 4160 pixels |
| Still Image Resolution(s) | L: (3:2) 6240 x 4160 / (16:9) 6240 x 3512 / (1:1) 4160 x 4160M: (3:2) 4416 x 2944 / (16:9) 4416x 2488 / (1:1) 2944 x 2944S: (3:2) 3120 x 2080 / (16:9) 3120x 1760 / (1:1) 2080 x 2080 |
| Memory | |
| Memory Slots | 1 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 10 - 80 % |