Kodak PIXPRO FZ201
MPN: FZ201-BK | EAN: 0819900011234 | Model: PIXPRO FZ201
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-4.9 |
| Camera File System | DCF, DPOF 1.1 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Modes | Slideshow, Zoom |
| Playback Zoom (max) | 8 x |
| Scene Modes | M, Auto, Face Beautifier, SCN, Movie, Panorama, Children, Portrait, Night Portrait, Landscape, Sport, Sunset, Fireworks, Snow, Party, Pet |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Auto, Manual, Movie, Scene |
| White Balance | Auto (AWB), Daylight, Cloudy, Flourescent, Flourescent CWF, Incandescent, Manual, Color Temperature Setting (1900K – 10000K) |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Flash Exposure Compensation | Yes |
| Flash Exposure Correction | ±2EV (1/3 EV step) |
| Flash Modes | Auto, Fill-in, Forced off, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Flash Range (tele) | 1.2 - 3.2 m |
| Flash Range (wide) | 0.5 - 4.5 m |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 9 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | AI Focus, Centre weighted Auto Focus, Face detection, Spot Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto |
| Macro Focusing Range | 1 m |
| Macro Focusing Range (wide) | 0.03 - ∞ m |
| Normal Focusing Range | 0.6 - ∞ m |
| Normal Focusing Range (tele) | 2 - ∞ m |
| Normal Focusing Range (wide) | 0.6 - ∞ m |
| Smile Detection | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 |
| ISO Sensitivity (max) | 3200 |
| ISO Sensitivity (min) | 80 |
| Light Exposure Control | Program AE |
| Light Exposure Correction | +/- 2EV in 1/3 |
| Light Exposure Modes | AE Lock, Programmed Auto |
| Light Metering | Artificial Intelligence AE (AiAE), Center-Weighted Average, Spot (Fixed to Center of Frame), Face AE |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/2000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC |
| HD Type | HD |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 30 fps |
| Resolution At Capture Speed | 640x480@30fps, 1280x720@30fps |
| Supported Aspect Ratios | 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | MJPEG, MOV |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | G.711, LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| Lens System | |
| Combined Zoom | 80 x |
| Digital Zoom | 4 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 25 - 500 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 4.5 - 90 mm |
| Lens Structure (elements/groups) | 11/9 |
| Maximum Aperture Number | 4.9 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 500 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 25 mm |
| Optical Zoom | 20 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC |
| Internal Memory | 8 |
| Maximum Memory Card Size | 32 GB |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3 |
| Display Resolution (numeric) | 230000 pixels |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 6.17 x 4.55 mm |
| Megapixel | 16 MP |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 900 mAh |
| Battery Life (CIPA Standard) | 210 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source Type | Battery |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Hand Strap | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 38.3 mm |
| Height | 69.4 mm |
| Weight | 255 g |
| Width | 108.4 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 4608 x 3456 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 4608x3456, 3648x2736, 2592x1944, 2048x1536, 640x480, 4608x3072, 4608x2592, 1920x1080 |
| Memory | |
| Memory Slots | 1 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 0 - 90 % |