Leica X2
MPN: 18450 | EAN: 0799429184506 | Model: X2
This camera isn't available in the United Kingdom. Take a look at similar cameras.
The compact camera is straightforward and does the job for a range of everyday photo shots.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Leica X2 will satisfy your needs.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the X2 is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 11 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Leica X2 will satisfy your needs..
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The X2 is very accessible which makes it suitable for this.
The Leica X2, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Leica X2 is a great companion to have.
Shooting your next scene - This camera has a sensor size of 23.6 x 15.8 mm mm which plays a large roles in handling various lighting scenarios.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Leica X2 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the X2.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Leica is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the X2 is a breeze.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 23.6 x 15.8 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Leica X2 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the X2 fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2.8-16 |
| Image Formats Supported | DNG, JPEG |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 12 s |
| White Balance | Auto, Cloudy, Daylight, Flash, Halogen, Manual, Shade |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 11 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | Single Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12500 |
| ISO Sensitivity (max) | 12500 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/2000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Lens System | |
| Focal Length Range (f-f) | 24 mm |
| Maximum Aperture Number | 16 |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 35 mm |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC |
| Internal Memory | 110 |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 2.7 " |
| Live View | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.6 x 15.8 mm |
| Megapixel | 16.2 MP |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 16.5 MP |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI Connector Type | A |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 450 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source Type | Battery |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 52 mm |
| Height | 69 mm |
| Weight | 345 g |
| Width | 124 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 4928 x 3264 pixels |
| Still Image Resolution(s) | - 4288 x 2856- 3264 x 2160- 2144 x 1424- 1632 x 1080- 4944 x 3272 |