As someone who just simply wants to point and shoot, this product just works.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Sony device works!
Simple clips - As a videography noob, this Sony Cyber-shot DSC-HX60 video camera should be sufficient for your needs.
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The Cyber-shot DSC-HX60 is very accessible which makes it suitable for this.
The Sony Cyber-shot DSC-HX60, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities. Also, the presence of its built-in Image stabilizer does help with making your clips look smooth and steady.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Cyber-shot DSC-HX60 is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (6.17 x 4.55 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Sony Cyber-shot DSC-HX60 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Sony Cyber-shot DSC-HX60 comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 6.17 x 4.55 mm(mm) sensor size, the Sony Cyber-shot DSC-HX60, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Whether its for living or non-living things, using the Sony Cyber-shot DSC-HX60 for aquatic photos is a treat.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 6.17 x 4.55 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 6.17 x 4.55 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Sony Cyber-shot DSC-HX60 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the Cyber-shot DSC-HX60 is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-6.3 |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Orientation Sensor | Yes |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | High Sensitivity, Handheld Twilight, Night Scene, Night Portrait, Landscape, Portrait, Soft Skin, Anti Motion Blur, Beach, Snow, Advanced Sports Shooting, Fireworks, Gourmet, Pet Mode |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Shooting Modes | Program Auto, Aperture Priority, Shutter Speed Priority, Manual Exposure, MR(Memory Recall), Movie Mode(Intelligent Auto, Scene Selection), Panorama, Scene Selection, Intelligent Auto, Superior Auto |
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Daylight, Cloudy,Fluor.: Cool White, Fluor.: Day White,Fluor.: Daylight, Incandescent, Flash, C.Temp./Filter, Custom |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Flash Range (tele) | 2 - 3 m |
| Flash Range (wide) | 0.25 - 5.6 m |
| Wireless Flash Mode | 1 |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focusing (AF) Modes | Continuous Auto Focus, Single Auto Focus |
| Auto Mode Focusing Range (tele) | 2.0 - ∞ m |
| Auto Mode Focusing Range (wide) | 0.05 - ∞ m |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Macro Focusing Range (tele) | 2.0 - ∞ m |
| Macro Focusing Range (wide) | 0.05 - ∞ m |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 12800 |
| ISO Sensitivity (min) | 80 |
| Light Exposure Correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light Metering | Multi Pattern, Center Weighted, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/1600 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/1600 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Analog Signal Format System | NTSC, PAL |
| Camcorder Media Type | Memory Stick™ Duo, Memory Stick PRO Duo™, Memory Stick PRO Duo™(high speed), Memory Stick PRO HG Duo™, Memory Stick XC-HG Duo™, Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (Mark2), SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory Card, microSD Memory Ca |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 30 fps |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVCHD, MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1440 x 1080, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AC3, MPEG-4 AAC-LC |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Digital Zoom | 486 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 27 - 720 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) (photo Mode) | 27 - 720 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 4.3 - 129 mm |
| Lens Structure (elements/groups) | 11/10 |
| Maximum Aperture Number | 6.3 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 720 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 24 mm |
| Optical Zoom | 30 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO Duo, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, MS XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 921600 pixels |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 6.17 x 4.55 mm |
| Megapixel | 20.4 MP |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| SteadyShot | 1 |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 380 shots |
| Battery Type | NP-BX1 |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 38.3 mm |
| Height | 63.6 mm |
| Weight | 246 g |
| Weight (including Battery) | 272 g |
| Width | 108.1 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5184 x 3456 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 5184 x 3456, 3648 x 2432, 2592 x 1728, 5184 x 3888, 3648 x 2736, 2592 x 1944, 5184 x 2920, 3648 x 2056, 1920 x 1080, 3888 x 3888, 2736 x 2736, 1920 x 1920, 7152 x 1080, 4912 x 1920, 4912 1080, 3424 x 1920, 11520 x 1080 |
| System Requirements | |
| Windows Operating Systems Supported | Y |