Sony Cyber-shot DSC-RX1
MPN: DSC-RX1/B | EAN: 5013493227538 | Model: Cyber-shot DSC-RX1
Compact cameras keeps things simple and is a good companion while capturing memories.
Simple shots - As a photography noob, this Sony Cyber-shot DSC-RX1 camera would suit you adequately.
Simple clips - As a videography noob, this Sony Cyber-shot DSC-RX1 video camera should be sufficient for your needs.
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The Cyber-shot DSC-RX1 is very accessible which makes it suitable for this.
For those special occasions, this Sony camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Cyber-shot DSC-RX1 is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor ( mm), helps with the actual quality of the recorded image.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the Cyber-shot DSC-RX1 is an easy recommendation for this.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Sony Cyber-shot DSC-RX1 comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its (mm) sensor size, the Sony Cyber-shot DSC-RX1, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the Cyber-shot DSC-RX1 is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The (mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Sony Cyber-shot DSC-RX1 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the Cyber-shot DSC-RX1 is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Orientation Sensor | Yes |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Portrait, Sports Action, Landscape, Sunset, Night Scene, Hand-Held Twilight, Night Portrait |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Program Auto, Aperture Priority, Shutter Speed Priority, Manual Exposure, MR (Memory Recall) 1, MR2, MR3, Movie Mode (Program Auto, Aperture Priority, Shutter Speed Priority, Manual Exposure), Panorama, Scene Selection, AUTO (Intelligent Auto/Superior Aut |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Incandescent, Fluor.: Warm White, Fluor.: Cool White, Fluor.: Day White, Fluor.: Daylight, Flash, C.Temp./Filter, Custom |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 25 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 24 |
| Macro Focusing Range | 14 - 29 m |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 50, 100, 3200, 6400, 25600 |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 50 |
| Light Exposure Correction | +/- 3.0EV, 1/3EV step |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Programmed Auto, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted, Multi, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick PRO HG-Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVCHD, MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1440x 1080, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Fixed Focal Length | 35 mm |
| Minimum Aperture Number | 2 |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| SteadyShot | 1 |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 2 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Packaging Content | |
| Shoulder Strap | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 69.6 mm |
| Height | 65.4 mm |
| Weight | 453 g |
| Width | 113.3 mm |