Sony Cyber-shot DSC-RX10
MPN: DSCRX10/B | EAN: 4905524962741 | Model: Cyber-shot DSC-RX10
Selecting a Bridge Camera means you'll have a device that comes with the photo capabilities of a DSLR while being more portable and easier to put away while out and about.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Sony Cyber-shot DSC-RX10 will satisfy your needs.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Sony device is a very good option!
.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
The Sony Cyber-shot DSC-RX10, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities. Also, the presence of its built-in Image stabilizer does help with making your clips look smooth and steady.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Cyber-shot DSC-RX10 is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (13.2 x 8.8 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the Cyber-shot DSC-RX10 is an easy recommendation for this.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 13.2 x 8.8 mm(mm) sensor size, the Sony Cyber-shot DSC-RX10, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Sony, you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the Cyber-shot DSC-RX10 is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
From ants to zebras, a camera for nature's mosaic needs to have a great image sensor which is why the 13.2 x 8.8 mm (mm) that comes with this model works well for this scenario. It comes with a Continuous Shooting Mode allowing you to take successive shots rapidly.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 13.2 x 8.8 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Sony Cyber-shot DSC-RX10 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Bridge |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 2.8 |
| Camera File System | DPOF, DCF |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi Burst Mode | Yes |
| On Screen Display (OSD) Languages | CRO, BUL, CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, GRE, HUN, ITA, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Portrait, Anti Motion Blur, Sports Action, Macro, Landscape, Sunset, Night Scene, Handheld Twilight, Night Portrait |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Program Auto (Program shift available), Aperture Priority, Shutter Speed Priority, Superior Auto, Intelligent Auto, Manual Exposure, MR (Memory Recall)1, MR2, Movie Mode (Program Auto, Aperture Priority, Shutter Speed Priority, Manual Exposure), Panorama, |
| Start-up Time | 1400 s |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Incandescent, Fluorescent warm white, Fluorescent cool white, Fluorescent day white, Fluorescent daylight, Flash, C.Temp./Filter, Custom |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Auto, Fill-in, Flash off, Red-eye reduction, Slow synchronization |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Assist Beam | Yes |
| Auto Focusing (AF) Modes | Centre weighted Auto Focus, Flexible Spot Auto Focus, Multi Point Auto Focus, Spot Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800, 25600, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 125 |
| Light Exposure Correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light Metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/3200 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/3200 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Memory Stick Duo, Memory Stick Micro, Memory Stick Micro (M2), Memory Stick PRO Duo (High Speed), Memory Stick PRO HG-Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick XC-HG Duo, MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 60 fps |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVCHD, MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1440 x 1080, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC LC, AC3 |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Digital Zoom | 2 x |
| Filter Size | 62 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 24 - 200 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) (photo Mode) | 24 - 200 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 8.8 - 73.3 mm |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 200 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 24 mm |
| Optical Zoom | 8.3 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | MS Duo, MS PRO Duo, MS PRO Duo HS, MS Pro-HG Duo, MS XC-HG Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 1440000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Second Display | Yes |
| Second Display Diagonal | 0.39 " |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1 |
| Image Sensor Size (W X H) | 13.2 x 8.8 mm |
| Megapixel | 20.2 MP |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| SteadyShot | 1 |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 420 shots |
| Battery Life (max) | 3.5 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | NP-FW50 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 102.2 mm |
| Height | 88.1 mm |
| Weight | 755 g |
| Weight (including Battery) | 813 g |
| Width | 129 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5472 x 3648 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 20M (5472×3648)10M (3888×2592)5M (2736×1824)18M (4864×3648)10M (3648×2736)5M (2592×1944)17M (5472×3080)7.5M (3648×2056)4.2M (2720×1528)VGA (640 x 480)13M (3648×3648)6.5M (2544×2544)3.7M (1920×1920)12416×18565536×21608192×1856 |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |