Sony HXR-MC2500E
MPN: HXR-MC2500E | EAN: 4548736087323 | Model: HXR-MC2500E
The Camcorder is purpose-built for long video recording sessions to capture your memories and special occasions.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Sony HXR-MC2500E will satisfy your needs.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Sony HXR-MC2500E will satisfy your needs..
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The HXR-MC2500E is very accessible which makes it suitable for this.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony HXR-MC2500E is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 3.60 x 2.70 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the HXR-MC2500E is an easy recommendation for this.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Sony has got this capability making it a suitable option for your needs.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
This device showcases a refined taste in mobile devices due to clean lines and a premium look.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the HXR-MC2500E is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camcorder Type | Shoulder camcorder |
| Camera Type | Camcorder |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 2.9-34.8 |
| Minimum Illumination | 0.7 lx |
| White Balance | Preset(Indoor, Outdoor, Color temperature set range:2300-15000K) Onepush A, B, Auto selectable |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Normal Focusing Range | 0.01 - ∞/0.8 - ∞ m |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/10000 - 1/6 s |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/10000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/6 s |
| Video | |
| Analog Signal Format System | NTSC, PAL |
| Camcorder Media Type | Memory Stick Pro Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Speakers | 1 |
| Video Formats Supported | AVC, AVCHD, AVI, H.264, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 720 x 576, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5, 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Wind Filter | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 37 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 26.8 - 393.6 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 2.9 - 34.8 mm |
| Maximum Aperture Number | 3.4 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 393.6 mm |
| Minimum Aperture Number | 2.9 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 26.8 mm |
| Optical Zoom | 12 x |
| Storage | |
| Camcorder Tape Type | N |
| Compatible Memory Cards | MS PRO Duo, SD, SDHC, SDXC |
| Disc Types Supported | N |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | TFT LCD |
| Display Diagonal | 3 |
| Display Resolution (numeric) | 921000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Resolution | 1440000 pixels |
| Viewfinder Screen Size | 0.39 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Effective Megapixels (movie) | 6.14 MP |
| Image Sensor Size | 1/4 |
| Image Sensor Size (W X H) | 3.60 x 2.70 mm |
| Optical Sensor Size | 1/3.95 " |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 6.59 MP |
| Other Features | |
| Effective Megapixels (image) | 6.14 MP |
| Stabilizer | Yes |
| SteadyShot | 1 |
| Ports & Interfaces | |
| Composite Video Out | 1 |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI Connector Type | A |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Mini USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | USB Mini-AB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (max) | 4.75 h |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Lens Cap Included | Yes |
| Lens Hood | Yes |
| Warranty Card | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 455 mm |
| Height | 235 mm |
| Weight | 2800 g |
| Width | 265 mm |