Acer Predator 15
MPN: NH.Q16EK.004 | EAN: 4713392835407 | Model: Predator G9-593-73D6
Want a personalised laptop recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour | black, red |
| Display | |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Size | 15.6 inches |
| Processor | |
| Processor Architecture | 64 Bit |
| Processor Cores | 4 cores |
| Processor Model | Intel Core i7-6700HQ |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Memory | |
| RAM Size | 16 GB |
| Storage | |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Storage Total Capacity | 1128 GB |
| Storage Type | Hybrid |
| Graphics | |
| Graphics Card Model - Dedicated | NVIDIA GeForce GTX 1070 |
| Graphics Card Type | Dedicated |
| Audio | |
| Subwoofer | Yes |
| Optical Drive | |
| Optical Drive Type | DVD Burner |
| Networking | |
| Network Bluetooth Type | 4.1 |
| Network Wired Type | 10/100/1000 Mbps |
| Network Wireless Type | b/g/n/ac |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI Port | 1 |
| Memory Card Reader | 1 |
| Microphone | 1 |
| Thunderbolt Ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C Ports | 1 |
| USB 3.0/3.1 (Gen 1) Type-A Ports | 4 |
| Camera | |
| Camera | 1 |
| Keyboard | |
| Keyboard Back-lit | Yes |
| Keyboard Num-Pad | Yes |
| Software | |
| Operating System Architecture | 64 Bit |
| Operating System Name | Microsoft Windows |
| Operating System Version | Windows 10 |
| Battery | |
| Battery Life | 3 hours |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 3.7 kg |