Apple MacBook MLHE2B/A Intel M3 12 IPS SSD Gold
MPN: MLHE2B/A | EAN: 0888462719346 | Model: MacBook MLHE2B/A
Want a personalised laptop recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour | Gold |
| Form Factor | Clamshell |
| Display | |
| Display HD Type | Retina Display |
| Display Resolution | 2304 x 1440 pixels |
| Display Size | 12 inches |
| Display Technology Name | IPS |
| Processor | |
| Processor Architecture | 64 Bit |
| Processor Cores | 2 cores |
| Processor Family | Intel Core M |
| Processor Model | Intel Core m3-6Y30 |
| Processor Speed | 0.9 GHz |
| Processor Threads | 4 |
| Memory | |
| RAM Size | 8 GB |
| RAM Speed | 1600 MHz |
| RAM Type | LPDDR3-SDRAM |
| Storage | |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage Total Capacity | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Graphics | |
| Graphics Card Model - Integrated | Intel HD Graphics 515 |
| Graphics Card Type | Integrated |
| Networking | |
| Network Bluetooth Type | 4.0 |
| Network Wireless Type | b/g/n/ac |
| Ports & Interfaces | |
| Microphone | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C Ports | 1 |
| Camera | |
| Camera | 1 |
| Keyboard | |
| Keyboard Back-lit | Yes |
| Software | |
| Operating System Architecture | 64 Bit |
| Operating System Name | OS X |
| Operating System Version | El Capitan |
| Battery | |
| Battery Life | 11 hours |
| Weight & Dimensions | |
| Dimesnsions - Depth | 19.65 cm |
| Dimesnsions - Height (front) | 0.35 cm |
| Dimesnsions - Height (rear) | 1.31 cm |
| Dimesnsions - Width | 28.05 cm |
| Weight | 0.920 kg |
| Certifications & Compliance | |
| Energy Star Certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |