Gigabyte AERO 15-X9 i9 15.6 inch IPS SSD Black
MPN: 15-X9-9UK4410P | EAN: 4719331960759 | Model: AERO 15-X9
Want a personalised laptop recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour | Black |
| Form Factor | Clamshell |
| Display | |
| Display HD Type | 4K Ultra HD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Technology Name | IPS |
| Processor | |
| Processor Architecture | 64 Bit |
| Processor Cores | 6 cores |
| Processor Family | Intel Core i9 |
| Processor Model | Intel Core i9-8950HK |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Threads | 12 |
| Memory | |
| RAM Size | 32 GB |
| RAM Speed | 2666 MHz |
| RAM Type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| Storage Total Capacity | 1000 GB |
| Storage Type | SSD |
| Graphics | |
| Graphics Card Model - Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q |
| Graphics Card Model - Integrated | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Card Type | Dedicated |
| Networking | |
| Network Bluetooth Type | 5.0 |
| Network Wired Type | 10/100/1000 Mbps |
| Network Wireless Type | b/g/n/ac |
| Ports & Interfaces | |
| DisplayPort | 1 |
| HDMI Port | 1 |
| HDMI Version | 2.0 |
| Memory Card Reader | 1 |
| Microphone | 1 |
| Thunderbolt 3 USB Type-C Port Ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C Ports | 1 |
| USB 3.0/3.1 (Gen 1) Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A 3.1 (Gen 2) | 1 |
| Camera | |
| Camera | 1 |
| Keyboard | |
| Keyboard Back-lit | Yes |
| Keyboard Num-Pad | Yes |
| Software | |
| Operating System Architecture | 64 Bit |
| Operating System Name | Microsoft Windows |
| Operating System Version | Windows 10 Pro |
| Battery | |
| Battery Life | 10 hours |
| Security | |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable Lock Slot Type | Kensington |
| Weight & Dimensions | |
| Dimesnsions - Depth | 25 cm |
| Dimesnsions - Height | 1.89 cm |
| Dimesnsions - Width | 35.64 cm |
| Weight | 2 kg |