Canon EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens
MPN: 0591C005 | EAN: 0635492512993 | Model: EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens
This EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens DSLR offers a larger and more refined set of options for capturing those beautiful moments exactly the way you want to, compared to simpler counterparts like the compacts.
Simple shots - As a photography noob, this Canon EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 19 "Auto Focus points" that this camera comes with.
To get your photos to the quality and spec that your high standards require, your camera should provide you with sufficient controls and tools to achieve this. One example is the range of Auto Focusing Modes that is available on the camera and the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens does have a good set of options that caters for photographers with high skill levels.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Canon device is a very good option!
.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens is a great companion to have.
In taking those celestial photographs, the image sensor size a key component which measures at 22.3 x 14.9 mm (mm) for this particular camera model. You'll also want to shoot using the RAW file format to maximise the details you capture. Good news is, this camera supports that format!
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens is a really good choice.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Canon , you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Canon is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens is a breeze.
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 22.3 x 14.9 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Canon EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
This device showcases a refined taste in mobile devices due to clean lines and a premium look.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the EOS Rebel T6i with EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM Lens is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | DSLR |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-5.6 |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Scene Modes | Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Kids, Food, Candlelight, Night Portrait, Handheld Night Scene, HDR Backlight Control mode |
| Scene Modes Present | Yes |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Sunset, Tungsten, Twilight |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 19 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 39 |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 400, 1600, 6400, 12800, 25600 |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 3:2 |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| Lens System | |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 29 - 216 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 135 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Canon EF-S |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 216 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 29 mm |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -3 to +1 |
| Diopter Correction | Yes |
| Optical Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Optical |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 22.3 x 14.9 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | C |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB Port | Yes |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 77.8 mm |
| Height | 100.9 mm |
| Weight | 510 g |
| Width | 131.9 mm |