Canon EOS Rebel T7i
MPN: 1894C001 | EAN: 0635492808140 | Model: EOS Rebel T7i
This EOS Rebel T7i DSLR offers a larger and more refined set of options for capturing those beautiful moments exactly the way you want to, compared to simpler counterparts like the compacts.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Canon device works!
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the EOS Rebel T7i is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 45 "Auto Focus points" that this camera comes with.
To get your photos to the quality and spec that your high standards require, your camera should provide you with sufficient controls and tools to achieve this. One example is the range of Auto Focusing Modes that is available on the camera and the EOS Rebel T7i does have a good set of options that caters for photographers with high skill levels.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Canon EOS Rebel T7i will satisfy your needs..
.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon EOS Rebel T7i is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 22.3 x 14.9 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Canon 's in-built intervalometer
Low light recording can be tricky, however this camera has got what it takes to help you through that. This is because its minimum aperture number combined with it's maximum ISO sensitivity can produce crispy images with minimal noise.
The Canon EOS Rebel T7i has a sensor size of 22.3 x 14.9 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the EOS Rebel T7i is an easy recommendation for this.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Canon EOS Rebel T7i comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the EOS Rebel T7i for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Canon , you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 22.3 x 14.9 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Canon has got this capability making it a suitable option for your needs. In addition, this model has the ability to select what parts of your frame you would like to focus on before you take the shot.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
The EOS Rebel T7i combines style and a clever layout to create a camera that really stands out. Clean lines, high quality materials and a pristine finish ensure that this device will turn heads.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | DSLR |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Special Scene, Group Photo, Kids, Food, Candlelight, Night Portrait, Handheld Night Scene, HDR Backlight Control |
| Scene Modes Present | Yes |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 45 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 200, 25600 |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/4000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | MOV, MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Canon EF-S |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -3 to +1 |
| Diopter Correction | Yes |
| Optical Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Optical |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 22.3 x 14.9 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Interval Recording | 1 |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | C |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Mini USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Mini-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 76.2 mm |
| Height | 99.9 mm |
| Weight | 485 g |
| Width | 131 mm |