Kodak PixPro SP360 Yellow
MPN: SP360-YL5 | EAN: 0819900011319 | Model: PixPro SP360
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Dustproof | Yes |
| Freezeproof | Yes |
| Freezeproof Up To | -10 °C |
| International Protection (IP) Code | 5 |
| Product Colour | Black, Yellow |
| Rainproof | Yes |
| Splash Proof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Camera | |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity (max) | 800 |
| Shutter | |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC |
| Live stream capable | 1 |
| Maximum Video Resolution | 2073600 pixels |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC |
| Audio System | Stereo |
| Built-in Microphone | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 25.4 x 2.33 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Interval Recording | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 103 g |