Nikon D500
MPN: 1559 | EAN: 0636983164080 | Model: D500
Selecting a DSLR for your next camera opens you up to the Nikon universe of lenses and other accessories designed specifically to work with your D500.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Nikon D500 will satisfy your needs.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the D500 is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 153 "Auto Focus points" that this camera comes with.
To get your photos to the quality and spec that your high standards require, your camera should provide you with sufficient controls and tools to achieve this. One example is the range of Auto Focusing Modes that is available on the camera and the D500 does have a good set of options that caters for photographers with high skill levels.
Simple clips - As a videography noob, this Nikon D500 video camera should be sufficient for your needs.
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Nikon D500 is a great companion to have.
Shooting your next scene - This camera has a sensor size of 23.5 x 15.7 mm mm which plays a large roles in handling various lighting scenarios.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Nikon's in-built intervalometer
The Nikon D500 has a sensor size of 23.5 x 15.7 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the D500 is an easy recommendation for this.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 23.5 x 15.7 mm(mm) sensor size, the Nikon D500, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Nikon, you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the D500 is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Nikon is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
The D500 combines style and a clever layout to create a camera that really stands out. Clean lines, high quality materials and a pristine finish ensure that this device will turn heads.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the D500 fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | DSLR |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW, TIFF |
| Photo Effects | 1 |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Flash | |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 153 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 50, 100, 51200, 102400, 204800, 409600, 892200, 1640000 |
| ISO Sensitivity (max) | 1640000 |
| ISO Sensitivity (min) | 50 |
| Light Exposure Correction | -5 to +5 EV (1/3, 1/2, 1 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | 3D Color Matrix, Center-Weighted Average, Spot, Highlight Weighted |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/8000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/8000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC, XQD |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 3:2 |
| Video Formats Supported | MOV |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Nikon F |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -2 to +1 |
| Diopter Correction | Yes |
| Optical Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Optical |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.5 x 15.7 mm |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Interval Recording | 1 |
| PictBridge | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | C |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A Ports Quantity | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0, 3.0 |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 81 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 760 g |
| Width | 147 mm |