Olympus TG-870 Green
MPN: V104200EU000 | EAN: 0050332190559 | Model: TG-870
Compact cameras keeps things simple and is a good companion while capturing memories.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Olympus device works!
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Olympus TG-870 will satisfy your needs..
.
The Olympus TG-870, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities. Also, the presence of its built-in Image stabilizer does help with making your clips look smooth and steady.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Olympus TG-870 is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 6.17 x 4.55 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Breathtaking transitions such as rolling clouds or city lights can captured as a time-lapse using the Olympus's in-built intervalometer
As you go about your business each day, there are moments or situations that come up that you'll want to capture on camera. The Olympus TG-870 makes for a great partner for taking those everyday shots, whether planned or spontaneous.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
Whether it's golf or tennis and everything in-between, the Tracking Focus capability in this camera allows you maintain your subject as the centre of attention even while in motion. It's Continuous Shooting Mode also helps take multiple shots in a couple of seconds allowing you assess a set of options you can pick from.
Whether its for living or non-living things, using the Olympus TG-870 for aquatic photos is a treat.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 6.17 x 4.55 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Olympus is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
Underwater photography is beautiful and you'll want a camera able to handle such wet conditions. Good thing the Olympus TG-870 is waterproof up to a depth of 15 m metres.
The outdoors can get quite sandy depending on the environment you'll be taking pictures in. Which is why a camera like this is what you'll need as its been fully certified as dust-proof.
It comes in an unconventional package that stands out from the typical greys and blacks that are common with such devices.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the TG-870 is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Compact |
| Crash Proof | Yes |
| Dustproof | Yes |
| Freezeproof | Yes |
| Freezeproof Up To | -10 °C |
| International Protection (IP) Code | IP86 |
| Product Colour | Black, Green |
| Scratch-resistant | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Waterproof Up To | 15 m |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-5.7 |
| Built-in Processor | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Portrait, ePortrait, Landscape, Interval Shooting, Live Composite, Hand-Held Starlight, Night Scene, Night + Portrait, Sport, Indoor, Sunset, Fireworks, Cuisine, Documents, Beach & Snow, Underwater Snapshot, Underwater Wide 1, Underwater Wide 2, Underwate |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 12 s |
| Shooting Modes | Program Auto (P), Intelligent Auto (iAUTO), Super Macro, Scene Modes (SCN), Art Filter, Sportcam, Panorama, Self Portrait |
| White Balance | Auto, One-touch, Cloudy, Sunlight, Incandescent, Fluorescent, Underwater |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Auto, Fill-in, Flash off, Flash on, Red-eye reduction |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Lock | Yes |
| Auto Focusing (AF) Modes | Face detection, Spot Auto Focus, Tracking Auto Focus |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto |
| Macro Focusing Range | 1 - 10 m |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 125, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 6400 |
| ISO Sensitivity (min) | 125 |
| Light Metering | Digital ESP Metering, Spot Metering |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/2 - 1/2000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/2 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 60 fps |
| Resolution At Capture Speed | 640x480@60fps, 1920x1080@60fps |
| Supported Aspect Ratios | 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | H.264, MOV |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 480 x 360, 640 x 480, 854 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Combined Zoom | 20 x |
| Digital Zoom | 4 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 21 - 105 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 3.74 - 18.7 mm |
| Lens Type | Wide-angle |
| Maximum Aperture Number | 5.7 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 105 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 21 mm |
| Optical Zoom | 5 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Internal Memory | 37 |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 920000 pixels |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 6.17 x 4.55 mm |
| Megapixel | 16 MP |
| Other Features | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Interval Recording | 1 |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | USB |
| Hand Strap | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 27.6 mm |
| Height | 64.1 mm |
| Weight | 221 g |
| Width | 112.9 mm |
| Memory | |
| Memory Slots | 1 |