Samsung GALAXY NX with 18-55mm Lens
MPN: EK-GN120ZKABTU | EAN: 8806085645233 | Model: GALAXY NX with 18-55mm Lens
This camera isn't available in the United States. Take a look at similar cameras.
Selecting the Mirror-less Camera, is a great boon to you photography gear. It has what it takes to produce great shots as beginner or professional grade photos as a seasoned photographer.
Simple shots - As a photography noob, this Samsung GALAXY NX with 18-55mm Lens camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the GALAXY NX with 18-55mm Lens is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 247 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Samsung device is a very good option!
.
When you've got deep theoretical and practical knowledge about what makes a great video clip, there's a minimum level - and camera - you'll need to operate with. This camera from Samsung with its array of settings works really well for those who are meticulous about what they produce each time they shout action!
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Samsung GALAXY NX with 18-55mm Lens is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (23.5 x 15.7 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
Capture the drama - This Samsung camera is is good partner for your craft. Filming in different situations requires a really good Image sensor and this camera packs one that measures at 23.5 x 15.7 mm mm which works very well for your needs.
In taking those celestial photographs, the image sensor size a key component which measures at 23.5 x 15.7 mm (mm) for this particular camera model. You'll also want to shoot using the RAW file format to maximise the details you capture. Good news is, this camera supports that format!
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the GALAXY NX with 18-55mm Lens is an easy recommendation for this.
While taking those action shots during the day's event, you'll be aiming to keep your subject matter in sharp focus while they're in motion. The Auto Focus Tracking capability that comes with this camera helps with this.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 23.5 x 15.7 mm(mm) sensor size, the Samsung GALAXY NX with 18-55mm Lens, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Whether its for living or non-living things, using the Samsung GALAXY NX with 18-55mm Lens for aquatic photos is a treat.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Samsung is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the GALAXY NX with 18-55mm Lens is a breeze.
When taking photos of the beautiful creatures of the wild, you'll need to have Tracking Focus mode activated so as not to miss any great moments while they are active in their habitat. Burst shots help as well, which this camera happens to have making it a very good option for your needs.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Samsung has got this capability making it a suitable option for your needs. In addition, this model has the ability to select what parts of your frame you would like to focus on before you take the shot.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| 3D Photo | Yes |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-5.6 |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Processor Frequency | 1.6 MHz |
| Scene Modes | Close-up (macro), Fireworks, Night, Panorama, Party (indoor), Pet, Portrait, Snow, Sunrise, Sunset, Landscape (scenery) |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 5, 10, 30 s |
| White Balance | Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent (W, NW, D), Tungsten, Flash, Custom, Colour Temperature(Manual) |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Modes | Auto, Fill-in, Flash off, Red-eye reduction |
| Flash Type | Built-in Pop-up |
| Shoe Mounting Point Type | Hot |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 247 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | Contrast Detection Auto Focus, Face detection |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600, Auto |
| ISO Sensitivity (max) | 25600 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light Metering | Multi, Center-weighted, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/6000 s |
| Camera Shutter Type | Electronic |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/6000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | Micro SD, Micro SDHC, Micro SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 30 fps |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | H.264, MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 320 x 240, 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 810, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 55 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | microSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Internal Memory | 16 |
| Maximum Memory Card Size | 64 GB |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Diagonal | 4.77 " |
| Display Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4.0 ~ +2.0 |
| Diopter Correction | Yes |
| Magnification | 0.68 x |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.5 x 15.7 mm |
| Megapixel | 20.3 MP |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 21.6 MP |
| Other Features | |
| GPS (satellite) | Yes |
| HDMI Ports Quantity | 1 |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4360 mAh |
| Battery Life (CIPA Standard) | 440 shots |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Data Network | 4G, HSPA+, LTE |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 56 mm |
| Height | 101.2 mm |
| Weight | 410 g |
| Weight (including Battery) | 495 g |
| Width | 136.5 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5472 x 3648 pixels |
| Still Image Resolution(s) | JPEG (3:2):20.0M (5472 x 3648), 10.1M (3888 x 2592), 5.9M (2976 x 1984), 2.0M (1728 x 1152), 5.0M (2736 x 1824): Burst mode only JPEG (16:9):16.9M (5472 x 3080), 7.8M (3712 x 2088), 4.9M (2944 x 1656), 2.1M (1920 x 1080) JPEG (1:1):13.3M (3648 x 3648), 7. |
| Memory | |
| Memory Slots | 1 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 5 - 85 % |