Apple MacBook Pro MPXT2B/A i5 13.3 IPS SSD Grey
MPN: MPXT2B/A | EAN: 0190198393630 | Model: MacBook Pro MPXT2B/A
This laptop isn't available in Canada. Take a look at similar laptops.
Want a personalised laptop recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour | Grey |
| Form Factor | Clamshell |
| Display | |
| Display HD Type | WQXGA |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Technology Name | IPS |
| Processor | |
| Processor Architecture | 64 Bit |
| Processor Cores | 2 cores |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Model | Intel Core i5-7360U |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Memory | |
| RAM Size | 8 GB |
| RAM Speed | 2133 MHz |
| RAM Type | LPDDR3-SDRAM |
| Storage | |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage Total Capacity | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Graphics | |
| Graphics Card Model - Integrated | Intel Iris Plus Graphics 640 |
| Graphics Card Type | Integrated |
| Networking | |
| Network Bluetooth Type | 4.2 |
| Network Wireless Type | b/g/n/ac |
| Ports & Interfaces | |
| Microphone | 2 |
| Thunderbolt 3 USB Type-C Port Ports | 2 |
| Camera | |
| Camera | 1 |
| Keyboard | |
| Keyboard Back-lit | Yes |
| Software | |
| Operating System Architecture | 64 Bit |
| Operating System Name | macOS |
| Operating System Version | Sierra |
| Battery | |
| Battery Life | 10 hours |
| Weight & Dimensions | |
| Dimesnsions - Depth | 21.24 cm |
| Dimesnsions - Height | 1.49 cm |
| Dimesnsions - Width | 30.41 cm |
| Weight | 1.37 kg |
| Certifications & Compliance | |
| Energy Star Certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |