Canon PowerShot SX540 HS
MPN: 1067C002 | EAN: 8714574634210 | Model: PowerShot SX540 HS
This camera isn't available in Germany. Take a look at similar cameras.
For a lot of people, the Bridge camera is the perfect solution as it combines the portability of a compact camera while offering the full capability of a DSLR.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Canon PowerShot SX540 HS will satisfy your needs.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the PowerShot SX540 HS is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 9 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Simple clips - As a videography noob, this Canon PowerShot SX540 HS video camera should be sufficient for your needs.
.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon PowerShot SX540 HS is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (6.17 x 4.55 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the PowerShot SX540 HS is an easy recommendation for this.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the PowerShot SX540 HS.
The thrilling action of sports is filled with magical moments that shouldn't be missed. Which is why by taking the PowerShot SX540 HS for those games, you'll have a camera that can effectively track subjects in frame while they are in motion.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Canon is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the PowerShot SX540 HS is a breeze.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 6.17 x 4.55 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 6.17 x 4.55 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Canon PowerShot SX540 HS has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Bridge |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.4-6.5 |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Direct Printing | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Languages Support | Multi |
| Orientation Sensor | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Zoom (max) | 10 x |
| Scene Modes | Sport, Portrait, Smart Shutter (Smile, Wink Self-Timer, FaceSelf-Timer), Handheld Night Scene, Low Light, Fireworks |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Shooting Modes | Smart Auto (58 scenes detected), Program AE, Shutter priority AE, Aperture priority AE, Manual, Hybrid Auto, Live View Control, Creative Shot, SCN, Creative Filters, Movie |
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| White Balance | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Fluorescent, Fluorescent H, Tungsten |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Exposure Compensation | Yes |
| Flash Exposure Correction | ±2EV (1/3 EV step) |
| Flash Exposure Lock | Yes |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Flash on, Manual, Slow synchronization |
| Flash Range (tele) | 1.3 - 3 m |
| Flash Range (wide) | 0.5 - 5.5 m |
| Flash Sync-speed | 1/2000 s |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Assist Beam | Yes |
| Auto Focus (AF) Lock | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 9 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | AI Focus, Face detection |
| Face Detection | Yes |
| Focus | TTL |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Macro Focusing Range | 0 - 50 m |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| Auto Exposure (AE) Lock | Yes |
| ISO Sensitivity | AUTO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 |
| ISO Sensitivity (max) | 3200 |
| ISO Sensitivity (min) | 80 |
| Light Exposure Control | Program AE |
| Light Exposure Correction | ± 2EV (1/3EV step) |
| Light Exposure Modes | Auto, Manual |
| Light Metering | Evaluative (linked to Face Detection AF frame), Centre-weighted average, Spot (Centre) |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 15 - 1/2000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 15 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Motion JPEG Frame Rate | 59.94 fps |
| Supported Aspect Ratios | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Video Formats Supported | H.264, MP4, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC-LC, MPEG-4 |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Voice Recording | Yes |
| Lens System | |
| Combined Zoom | 200 x |
| Digital Zoom | 4 x |
| Extra/Smart Zoom | 100 x |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 24 - 1200 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 4.3 - 215 mm |
| Lens Structure (elements/groups) | 13/10 |
| Maximum Aperture Number | 6.5 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 1200 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.4 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 24 mm |
| Optical Zoom | 50 x |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 3 |
| Field Of View | 100 % |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/2.3 |
| Image Sensor Size (W X H) | 6.17 x 4.55 mm |
| Megapixel | 20.3 MP |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 21.1 MP |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | C |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Mini USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Mini-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 205 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | NB-6LH |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 91.9 mm |
| Height | 81.7 mm |
| Weight | 442 g |
| Weight (including Battery) | 442 g |
| Width | 120 mm |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5184 x 3888 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 4:3 - (L) 5184 x 3888, (M) 2592 x 1944, (M1) 3648 x 2736, (M2) 2048 x 1536, (S) 640 x 48016:9 - (L) 5184 x 2912, (M1) 3648 x 2048, (M2) 1920 x 1080, (S) 640 x 3603:2 - (L) 5184 x 3456, (M1) 3648 x 2432, (M2) 2048 x 1368, (S) 640 x 4241:1 - (L) 3888 x 3 |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 10 - 90 % |