Canon VIXIA HF R80
MPN: 1959C001 | EAN: 0635492906402 | Model: VIXIA HF R80
This camera isn't available in Germany. Take a look at similar cameras.
With its primary focus on video, the Camcorder offers you a device that you can fully rely on when it comes to extensive video recording sessions in a variety of scenarios.
Simple shots - As a photography noob, this Canon VIXIA HF R80 camera would suit you adequately.
Just a beginner - Whether you're just starting to develop some expertise or you only record videos from time to time, then the Canon VIXIA HF R80 will satisfy your needs..
.
For those special occasions, this Canon camera is a great companion as you traverse the floor. It comes with an Image Stabilizer which helps maintain a steady shot while recording.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon VIXIA HF R80 is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (2.92 X 2.16 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Low light recording can be tricky, however this camera has got what it takes to help you through that. This is because its minimum aperture number combined with it's maximum ISO sensitivity can produce crispy images with minimal noise.
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the VIXIA HF R80 is a really good choice.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the VIXIA HF R80.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 2.92 X 2.16 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Canon VIXIA HF R80 has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the VIXIA HF R80 fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Camcorder |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 1.8-4.5 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Scene Modes | Portrait, Sports, Snow, Beach, Sunset, Night, Low Light, Spotlight, Fireworks |
| Scene Modes Present | Yes |
| White Balance | Auto, Daylight, Tungsten, Custom WB |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 1 |
| Manual Focus | Yes |
| Light Exposure | |
| Light Exposure Modes | Manual, Program, SCN, Smart Auto |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/2000 s |
| Shutter Speed (photo) | 1/500 s |
| Video | |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Supported Aspect Ratios | 16:9 |
| Video Formats Supported | MP4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Lens System | |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 32.5 - 1853 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 2.8 - 89.6 mm |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 1853 mm |
| Minimum Aperture Number | 1.8 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 32.5 mm |
| Optical Zoom | 32 x |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | 1/4.85 |
| Image Sensor Size (W X H) | 2.92 X 2.16 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | C |
| USB 2.0 (Mini USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connector | Mini-USB |
| USB Connector Type | AB |
| USB Version | 2.0 |
| Networking | |
| Wi-Fi | Yes |
| Packaging Content | |
| Hand Strap | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 116 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 240 g |
| Width | 53 mm |