Sony Alpha a7R II
MPN: ILCE7RM2/B | EAN: 0635492891159 | Model: Alpha a7R II
This camera isn't available in Germany. Take a look at similar cameras.
The Mirror-less Camera is a very good option for taking those shots with a professional flair. The ability to change lenses and tweak a variety of photo settings can be quite powerful.
Simple shots - As a photography noob, this Sony Alpha a7R II camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the Alpha a7R II is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 399 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Simple clips - As a videography noob, this Sony Alpha a7R II video camera should be sufficient for your needs.
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Alpha a7R II is a great companion to have.
For the YouTubers - This is a good choice for your video recordings because in addition to it's excellent Image Sensor Size (35.9 x 24.0 mm mm), it comes with an in-built image stablizer that ensures your shots remain steady.
High definition entertainment - While shooting a variety of scenes for your next release, this camera has you covered due to the (35.9 x 24.0 mm mm image sensor it houses.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
The Sony Alpha a7R II has a sensor size of 35.9 x 24.0 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the Alpha a7R II is a really good choice.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the Alpha a7R II .
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 35.9 x 24.0 mm(mm) sensor size, the Sony Alpha a7R II , also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Sea-life is always breathtaking. With this camera from Sony , you can expect to produce vivid images that showcases the unique tone that are found with photographs taken underwater.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the Alpha a7R II is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 35.9 x 24.0 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Sony has got this capability making it a suitable option for your needs. In addition, this model has the ability to select what parts of your frame you would like to focus on before you take the shot.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
Boasting clean lines and premium looks, the Alpha a7R II showcases your refined taste in mobile cameras. Guaranteed to make your friends green with envy.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the Alpha a7R II is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Panorama Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| Scene Modes | Night portrait, Portrait, Sports, Sunset, Twilight, Landscape |
| Scene Modes Present | Yes |
| Shooting Modes | Aperture priority, Auto, Manual, Movie, Program, Scene, Shutter priority |
| Twilight | Yes |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Day White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 399 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 50, 100, 6400, 25600, 102400 |
| ISO Sensitivity (max) | 102400 |
| ISO Sensitivity (min) | 50 |
| Light Exposure Correction | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | AUTO (iAUTO, Superior Auto), Programmed AE (P), Aperture priority (A), Shutter-speed priority (S), Manual (M), Movie, Sweep Panorama, Scene Selection |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Multi-Zone, Spot |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/8000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/8000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | Memory Stick PRO Duo™, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Micro™ (M2™), Micro SD, Micro SDHC, Micro SDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported Aspect Ratios | 3:2 |
| Video Formats Supported | AVCHD, MP4, XAVC S |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AAC LC, AC3, LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Sony E |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4 to +3 |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 35.9 x 24.0 mm |
| Sensor Format | Full-frame |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Port | Yes |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 60.3 mm |
| Height | 126.9 mm |
| Weight | 582 g |
| Width | 95.7 mm |