Sony Alpha a7R III
MPN: ILCE7RM3/B | EAN: 0094148014357 | Model: Alpha a7R III
This camera isn't available in Germany. Take a look at similar cameras.
By picking a Mirror-less camera, you'll be getting yourself a device that matches the capability of a DSLR while sporting a slightly smaller form factor. This is due the absence of the mirror and prism that drives the optical viewfinder of a typical DSLR.
Point and shoot - If you're not quite the expert yet or you're just getting started in the world of photography, the Sony Alpha a7R III will satisfy your needs.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the Alpha a7R III is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 425 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Simple clips - As a videography noob, this Sony Alpha a7R III video camera should be sufficient for your needs.
.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony Alpha a7R III is a great companion to have.
Self made video content - Whether its in a specialist niche or broad subject area, video content is king (or queen) these days. With an image sensor size of 35.9 x 24.0 mm (mm), this camera can deliver really good image quality in your videos. It's also got Wi-Fi so if you can still make your transfers even if you're not with your cables.
Capture the drama - This Sony camera is is good partner for your craft. Filming in different situations requires a really good Image sensor and this camera packs one that measures at 35.9 x 24.0 mm mm which works very well for your needs.
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60 FPS at 1080p resolutions.
Whether its a simple photo of a star constellation or advanced shot of planet trails, you'll need a camera that supports a RAW file setting and the ability change lens to suit you situation. Fortunately, the Sony Alpha a7R III actually has both capabilities.
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the Alpha a7R III is an easy recommendation for this.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the Alpha a7R III .
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 35.9 x 24.0 mm(mm) sensor size, the Sony Alpha a7R III , also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
Sometimes while on sightseeing or on a tour, you can only observe things from a distance. Which is why the zoom capability on this camera comes in handy in that situation.
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 35.9 x 24.0 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
Composing photographs of landscapes is subject to the lighting conditions that you're faced with. The 35.9 x 24.0 mm(mm) Image Sensor Size on this model play a big role in this. Also, the Sony Alpha a7R III has a variety of scene modes which can be selected to suit the shot you're preparing to take.
With this model, you no longer need to worry about carrying cables for data transfer all the time as it comes with Wi-FI.
The Alpha a7R III combines style and a clever layout to create a camera that really stands out. Clean lines, high quality materials and a pristine finish ensure that this device will turn heads.
It looks simple, capable and doesn't stand out in any particular way.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | Mirrorless |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Photo Effects | 1 |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Flash | |
| External Flash Connector | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 425 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Face Detection | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 50, 100, 12800, 32000, 102400 |
| ISO Sensitivity (max) | 102400 |
| ISO Sensitivity (min) | 50 |
| Light Exposure Correction | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Light Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Light Metering | Center-Weighted Average, Multi-Zone, Spot, Highlight Weighted |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 30 - 1/8000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/8000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Shutter Speed (photo) | 30 - 1/8000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Camcorder Media Type | Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick Micro(M2), Micro SD, Micro SDHC, Micro SDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K |
| Max FPS @4K | 30 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Speakers | 1 |
| Supported Aspect Ratios | 3:2, 16:9 |
| Video Formats Supported | AVCHD, MP4, XAVC S |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | AC3, LPCM |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 3.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone In | Yes |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Port - Size | 3.5 |
| Lens System | |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Sony E |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Flip-out Screen | Yes |
| Vari-angle LCD Display | Yes |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -4.0 to +3.0 |
| Diopter Correction | Yes |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 35.9 x 24.0 mm |
| Sensor Format | Full-frame |
| Sensor Type | CMOS |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Micro) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | D |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A Ports Quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C Ports Quantity | 1 |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Connector Type | B |
| USB Version | 2.0 |
| Networking | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 73.7 mm |
| Height | 95.6 mm |
| Weight | 657 g |
| Width | 126.9 mm |