Canon EOS 1300D (Kit) Black
MPN: EOS 1300D | EAN: 4549292058901 | Model: EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II
Getting a Digital SLR camera opens you up to a bigger world photography. With its extensive range of settings, you can now calibrate much more just before you press the shutter.
Simple shots - As a photography noob, this Canon EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II camera would suit you adequately.
For those who are passionate about photography at a casual level but are prepared to make the occasional technical adjustments, the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is a very straightforward option. At this skill level you'll be comfortable utilising features such as the 9 "Auto Focus points" that this camera comes with.
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Canon device is a very good option!
Even though recording videos is a passion, you're not necessarily looking to go pro. You're content with making tweaks to a couple of settings to suit the shot you're about to take. The EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is very accessible which makes it suitable for this.
Streaming video live is a great way to share your experiences and this camera from Canon provides a couple of connectivity options to help you with this.
Recording every moment of the day's events is precious and this device certainly delivers. While the camera is rolling it has a handy Image stabilization feature built-in.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Canon EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (22.3 x 14.9 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
The Canon EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II has a sensor size of 22.3 x 14.9 mm (mm) which is crucial for capturing as much light information as possible when taking photographs of the cosmos. The ability to shoot and store images as RAW files and not just JPEG is important for this kind of photography. This model delivers on that!
There are times when you just want to take simple but great photos of things around you without bothering too much about camera settings. For that purpose, the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is a really good choice.
Its important to ensure the celebrant (or special guests) are in clear view in every photo taken. Keeping them in focus while they're moving about is one of the great features that comes with the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II.
As lots of sports happen at night or in-doors, the image sensor size plays an important role in image quality during low light conditions. In addition to its 22.3 x 14.9 mm(mm) sensor size, the Canon EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II, also comes with a Tracking Focus mode which is great for photos were the subject is constantly moving.
Taking photos while underwater is a lot of fun. You'll be able to bathe the subject of your photograph with the colours and hues only found when taking shots in an aquatic environment.
As you make trips around the world, every moment tells a story. For this, a good camera is crucial and the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is a great option for travel. It's got a combined zoom capability allowing you get a closer look at items that can't be reached easily.^506^*}
In scenarios where animals are darting about, the burst mode on this camera comes in handy as well as it's Tracking Focus capability. The combination of these features and the 22.3 x 14.9 mm (mm) Image Sensor on this camera, provides you with a device that suits your wildlife photography needs - whether tranquil or dramatic.
To capture mother nature in her full beauty requires a good eye and a camera that can adequately handle landscape scenarios. This model from Canon is good fit as it's got the ability to focus on multiple parts of your picture frame.
Sometimes carrying cables about just so you can move your photos across the devices can be a pain. Good thing this particular model comes with Wi-Fi.
Boasting clean lines and premium looks, the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II showcases your refined taste in mobile cameras. Guaranteed to make your friends green with envy.
When you're more concerned about what your camera does than how it looks, the EOS 1300D + EF-S 18-55 IS II is a safe bet.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camera Type | SLR Camera Kit |
| Material | Carbon fiber, Fiberglass, Polycarbonate |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Priority AE | Yes |
| Aperture Range (F-F) | 3.5-5.6 |
| Brightness Adjustment | Yes |
| Camera File System | DCF 2.0 |
| Eye Relief | 21 mm |
| Image Formats Supported | JPEG, RAW |
| Languages Support | Multi |
| Photo Effects | 1 |
| Playback Modes | Zoom |
| Playback Zoom (max) | 10 x |
| Scene Modes | Close-up (macro), Food, Night portrait, Portrait, Sports, Landscape (scenery) |
| Scene Modes Present | Yes |
| Self-timer Delay | 2, 10 s |
| Shooting Modes | Scene |
| White Balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Shade, Tungsten |
| Flash | |
| Built-in Flash | Yes |
| External Flash Connector | Yes |
| Flash Exposure Compensation | Yes |
| Flash Exposure Correction | ±2EV (1/2, 1/3 EV step) |
| Flash Modes | Auto, Flash off, Flash on, Manual, Red-eye reduction, Second curtain synchro |
| Flash Sync-speed | 1/200 s |
| Shoe Mounting Point | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus (AF) Assist Beam | Yes |
| Auto Focus (AF) Lock | Yes |
| Auto Focus (AF) Points | 9 |
| Auto Focus (AF) Points Selection | 1 |
| Auto Focusing (AF) Modes | AI Focus, One Shot Focus, Servo Auto Focus |
| Focus | TTL-CT-SIR |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Manual Focus | Yes |
| Tracking Focus | 1 |
| Light Exposure | |
| Auto Exposure (AE) Lock | Yes |
| ISO Sensitivity | 100, 6400 |
| ISO Sensitivity (max) | 12800 |
| ISO Sensitivity (min) | 100 |
| Light Exposure Correction | ±5EV (1/2; 1/3 EV step) |
| Light Exposure Modes | Aperture priority AE, Auto, Manual, Shutter priority AE |
| Light Metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Partial |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Type | Electronic |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/4000 s |
| Shutter Priority AE | Yes |
| Slowest Camera Shutter Speed | 30 s |
| Video | |
| Analog Signal Format System | NTSC, PAL |
| Camcorder Media Type | SD, SDHC, SDXC |
| HD Type | Full HD |
| Live stream capable | 1 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution At Capture Speed | 640x480@25fps, 640x480@30fps, 1280x720@50fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@24fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps |
| Supported Aspect Ratios | 3:2 |
| Video Formats Supported | MOV |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 640 x 480, 1280 x 720, 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Built-in Microphone | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 58 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 55 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | Canon EF, Canon EF-S |
| Lens Structure (elements/groups) | 11/9 |
| Maximum Aperture Number | 5.6 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 88 mm |
| Minimum Aperture Number | 3.5 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 29 mm |
| Number Of Diaphragm Blades | 6 |
| Storage | |
| Compatible Memory Cards | SD, SDHC, SDXC |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | TFT |
| Display Diagonal | 3 " |
| Display Resolution (numeric) | 920000 pixels |
| Field Of View | 100 % |
| Viewfinder | |
| Diopter Adjustment (D-D) | -2.5 - 0.5 |
| Diopter Correction | Yes |
| Magnification | 0.8 x |
| Optical Viewfinder | Yes |
| Sensor | |
| Image Sensor Size (W X H) | 22.3 x 14.9 mm |
| Megapixel | 18 MP |
| Sensor Format | Cropped |
| Sensor Type | CMOS |
| Total Megapixels | 18.7 MP |
| Technical Details | |
| Image Processor | DIGIC 4+ |
| Other Features | |
| PictBridge | Yes |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| HDMI (Mini) Ports Quantity | 1 |
| HDMI Connector Type | Mini |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 Type-A Ports Quantity | 1 |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Life (CIPA Standard) | 500 shots |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Type | LP-E10 |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Power Source Type | Battery |
| Networking | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Charger Included | Yes |
| Bundled Software | Digital Photo Professional 4.4.0 |
| Cables Included | AC |
| Hand Strap | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 77.6 mm |
| Height | 101.3 mm |
| Weight | 485 g |
| Width | 129 mm |
| System Requirements | |
| Mac Operating Systems Supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Windows Operating Systems Supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Hom |
| Picture Quality | |
| Maximum Image Resolution | 5184 x 3456 pixels |
| Still Image Resolution(s) | 3:2: (L) 5184 x 3456, (M) 3456 x 2304, (S1) 2592 x 1728, (S2) 1920 x 1280, (S3) 720 x 4804:3: (L) 4608 x 3456, (M) 3072 x 2304, (S1) 2304 x 1728, (S2) 1696 x 1280, (S3) 640 x 48016:9: (L) 5184 x 2912, (M) 3456 x 1944, (S1) 2592 x 1456, (S2) 1920 x 1080, |
| Operational Conditions | |
| Operating Relative Humidity (H-H) | 0 - 85 % |