Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens
MPN: PXW-FS5M2K | EAN: 4548736086111 | Model: FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens
The Camcorder is purpose-built for long video recording sessions to capture your memories and special occasions.
Keeping it simple - For someone who is not too bothered about technicalities, this Sony device works!
Casual videos - If the technicalities involved in altering video settings are not a priority, then this Sony device is a very good option!
.
Streaming video live is a great way to share your experiences and this camera from Sony provides a couple of connectivity options to help you with this.
The Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens, is a very competent option when it comes to recording occasions and related activities. Also, the presence of its built-in Image stabilizer does help with making your clips look smooth and steady.
Its always great to capture moments of delight at home or while spending time with family and friends on an outing. For this, the Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens is a great companion to have.
For your Video posts - This camera comes with an image stabilizer which reduces any wobbling in your recordings. In addition, the size of the image sensor (23.6 x 13.3 mm mm), helps with the actual quality of the recorded image. It also packs in Wi-Fi in this neat package.
Slow motion recordings add an extra dimension of fun and entertainment. This camera comes with an in-built setting that enables this mode.
Ultra High Definition - you'll be able to capture immersive and highly detailed footage with this camera's 4K capability.
If you're looking for that silky-smooth rendering of your videos, this camera has got it as its able to handle 60FPS at 1080p resolutions.
In taking those celestial photographs, the image sensor size a key component which measures at 23.6 x 13.3 mm (mm) for this particular camera model. You'll also want to shoot using the RAW file format to maximise the details you capture. Good news is, this camera supports that format!
If you're looking to simply use your camera to point-and-shoot everyday moments with an item or person as the subject matter, then the FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens is an easy recommendation for this.
Actions shots are for more engaging than people posing for a photograph at events. The Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens comes with Auto Focus Tracking which helps ensure people in motion still look sharp in your photos.
Whether its for living or non-living things, using the Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens for aquatic photos is a treat.
Whether on holiday or exploring new places, this camera from Sony is a great choice. Taking photos of what's around you - near and far - with the FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens is a breeze.
If you've got requirements to take photos of a variety of landscapes, then the presence of multiple scene modes on a camera is helpful in order to setup quickly and start shooting. This model from Sony has got this capability making it a suitable option for your needs.
Transferring your shots from your camera to another device is made even more convenient with the in-built Wi-FI capability of this camera.
Boasting clean lines and premium looks, the FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens showcases your refined taste in mobile cameras. Guaranteed to make your friends green with envy.
Whether you want to blend in, or have a camera that doesn’t attract unwanted attention, the basic design of the FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens fits the bill.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camcorder Type | Handheld camcorder |
| Camera Type | Camcorder |
| Housing Material | Magnesium |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 4 |
| Minimum Illumination | 0.16 lx |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Smartphone Remote Support | Yes |
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| White Balance | Preset (3200K), Memory A, Memory B/ATW |
| Flash | |
| Shoe Mounting Point | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 45 |
| Manual Focus | Yes |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 2000 |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/6 - 1/10000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/10000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/6 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Bitrate At Maximum Video Resolution | 100 Mbit/s |
| Camcorder Media Type | Memory Stick PRO Duo Hybrid Card , SDXC |
| Capture Modes | FH, FX, HQ, PS |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K Ultra HD |
| Live stream capable | 1 |
| Max FPS @4K | 60 |
| Maximum Frame Rate | 240 fps |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Speakers | 1 |
| Supported Aspect Ratios | 16:9, 17:9 |
| Video Formats Supported | XAVC, AVC, AVCHD, H.264, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| PCM Digital Audio | 16-bit/48 kHz, 24-bit/48 kHz |
| XLR In | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 72 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 30.6 - 178.5 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 105 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | E mount |
| Maximum Aperture Number | 4 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 178.5 mm |
| Minimum Aperture Number | 4 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 30.6 mm |
| Optical Zoom | 5.8 x |
| Storage | |
| Camcorder Tape Type | N |
| Compatible Memory Cards | MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo |
| Disc Types Supported | N |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3.5 " |
| Display Resolution (numeric) | 156000 pixels |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Resolution | 144000 pixels |
| Viewfinder Screen Size | 0.39 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | Super35 |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.6 x 13.3 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Technical Details | |
| Remotely Operated | Yes |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI Connector Type | A |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity (Watt Hours) | 28 Wh |
| Battery Life (max) | 2.1 h |
| Battery Type | BP-U30 |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Networking | |
| Ethernet Interface Type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) Ports | 1 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | AC, USB |
| Handheld Remote Control | Yes |
| Number Of Batteries Included | 1 pc(s) |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 218.3 mm |
| Height | 369.5 mm |
| Weight | 2200 g |
| Width | 185.2 mm |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |