Sony FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens
MPN: PXW-FS5M2K | EAN: 4548736086111 | Model: FS5 II with 18-105mm F4 G OSS Lens
This camera isn't available in Germany. Take a look at similar cameras.
Want a personalised camera recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Camcorder Type | Handheld camcorder |
| Camera Type | Camcorder |
| Housing Material | Magnesium |
| Operating Temperature (T-T) | 0 - 40 °F |
| Product Colour | Black |
| Camera | |
| Aperture Range (F-F) | 4 |
| Minimum Illumination | 0.16 lx |
| Multi Burst Mode | Yes |
| Smartphone Remote Support | Yes |
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| White Balance | Preset (3200K), Memory A, Memory B/ATW |
| Flash | |
| Shoe Mounting Point | Yes |
| Focusing | |
| Auto Focus | Yes |
| Focus Adjustment | Auto/Manual |
| Focusing Distance | 45 |
| Manual Focus | Yes |
| Light Exposure | |
| ISO Sensitivity | 2000 |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter | |
| Camera Shutter Speed | 1/6 - 1/10000 s |
| Continuous Shooting Mode | Yes |
| Fastest Camera Shutter Speed | 1/10000 s |
| Slowest Camera Shutter Speed | 1/6 s |
| Video | |
| 4K Video Capable | Yes |
| Bitrate At Maximum Video Resolution | 100 Mbit/s |
| Camcorder Media Type | Memory Stick PRO Duo Hybrid Card , SDXC |
| Capture Modes | FH, FX, HQ, PS |
| Full HD | Yes |
| HD Type | 4K Ultra HD |
| Live stream capable | 1 |
| Max FPS @4K | 60 |
| Maximum Frame Rate | 240 fps |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Slow-Mo Capable | 1 |
| Speakers | 1 |
| Supported Aspect Ratios | 16:9, 17:9 |
| Video Formats Supported | XAVC, AVC, AVCHD, H.264, MPEG4 |
| Video Recording | Yes |
| Video Resolutions | 1280 x 720, 1920 x 1080, 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
| Audio Formats Supported | LPCM |
| Audio System | Dolby Digital |
| Built-in Microphone | Yes |
| Headphone Output Type | 2.5 |
| Headphone Outputs | 1 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| PCM Digital Audio | 16-bit/48 kHz, 24-bit/48 kHz |
| XLR In | Yes |
| Lens System | |
| Filter Size | 72 mm |
| Focal Length (35mm Film Equivalent) | 30.6 - 178.5 mm |
| Focal Length Range (f-f) | 18 - 105 mm |
| Interchangeable Lens Present | 1 |
| Lens Mount Interface | E mount |
| Maximum Aperture Number | 4 |
| Maximum Focal Length (35mm Film Equiv) | 178.5 mm |
| Minimum Aperture Number | 4 |
| Minimum Focal Length (35mm Film Equiv) | 30.6 mm |
| Optical Zoom | 5.8 x |
| Storage | |
| Camcorder Tape Type | N |
| Compatible Memory Cards | MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo |
| Disc Types Supported | N |
| Display | |
| Built-in Display | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 3.5 |
| Display Resolution (numeric) | 156000 pixels |
| Viewfinder | |
| Electronic Viewfinder | Yes |
| Viewfinder Resolution | 144000 pixels |
| Viewfinder Screen Size | 0.39 " |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Sensor | |
| Image Sensor Size | Super35 |
| Image Sensor Size (W X H) | 23.6 x 13.3 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Technical Details | |
| Remotely Operated | Yes |
| Other Features | |
| Stabilizer | Yes |
| Ports & Interfaces | |
| DC-in Jack | Yes |
| HDMI Connector Type | A |
| HDMI Ports Quantity | Yes |
| USB 2.0 (Micro USB) Ports Quantity | 1 |
| USB 2.0 Connectors | 1 |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Connector | Micro-USB |
| USB Version | 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity (Watt Hours) | 28 Wh |
| Battery Life (max) | 2.1 h |
| Battery Type | BP-U30 |
| Number Of Batteries Supported | 1 |
| Networking | |
| Ethernet Interface Type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) Ports | 1 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standards | b/g/n |
| Packaging Content | |
| AC Adapter Included | Yes |
| Batteries Included | Yes |
| Cables Included | AC, USB |
| Handheld Remote Control | Yes |
| Number Of Batteries Included | 1 pc(s) |
| Weight & Dimensions | |
| Depth | 218.3 mm |
| Height | 369.5 mm |
| Weight | 2200 g |
| Width | 185.2 mm |
| Memory | |
| Memory Slots | 2 |