AKG K 141 MK II On-ear Black
MPN: 2144X00190 | EAN: 9002761021172 | Model:
If you're keen on having a wired connection to your audio source, this product is a really good candidate. Also, because its wired, it eliminates the type of audio compromises you could experience if using a purely wireless option.
Want a personalised headphones recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour of Product | Black |
| Ear Coupling | On-ear |
| Ear Coupling - On-ear | Yes |
| Headphone or Headset | Headphones |
| Replaceable Ear Pads | Yes |
| Wearing Style | Head-band |
| Sound Technology | |
| Acoustic System Name | Semi-open Back |
| Headphone Frequency | 18 - 24000 Hz |
| Headphone Sensitivity | 114 dB |
| Impedance | 55 Ω (Ohms) |
| Maximum Input Power | 200 Watts |
| Ports & Interfaces | |
| 3.5mm Connector | 1 mm |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Type | OFC |
| Connectivity Technology | Wired |
| Connector Contacts Plating | Gold |
| Weight & Dimensions | |
| Height | 220 mm |
| Weight | 225 g |
| Width | 110 mm |
| Ergonomics | |
| Detachable Cable | Yes |
| Wire Type - Coiled | Yes |
| Packaging Content | |
| Cables Included | Audio (3.5mm), Coiled Audio (3.5mm) |