Plantronics Blackwire 3210 On-ear Black
MPN: 209744-101 | EAN: 17229160163 | Model: Blackwire 3210
If you're keen on having a wired connection to your audio source, this product is a really good candidate. Also, because its wired, it eliminates the type of audio compromises you could experience if using a purely wireless option.
Want a personalised headphones recommendation?
| Specification | Description |
|---|---|
| Design | |
| Colour of Product | Black |
| Ear Coupling | On-ear |
| Ear Coupling - On-ear | Yes |
| Headphone or Headset | Headset |
| Headset Type | Single Ear |
| Multi-function Control - Position | On cable |
| Multi-function Control - Type | Digital |
| Multi-function Control Present | Yes |
| Volume Control Present | Yes |
| Volume Control Type | Digital |
| Wearing Style | Head-band |
| Sound Technology | |
| Acoustic System Name | Closed Back |
| Headphone Frequency | 20 - 20000 Hz |
| Sound Pressure Level (Max) | 118 dB |
| Ports & Interfaces | |
| Cable Length | 2.25 m |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Port - Type | A |
| USB Port - Type A | Yes |
| Microphone | |
| Boom Microphone | Yes |
| Microphone Frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone Number | 1 |
| Noise Reduction | Yes |
| Weight & Dimensions | |
| Weight | 87 g |
| Other Features | |
| Purpose | Call center/Office |
| System Requirements | |
| Windows Operating Systems Supported | Y |